Japonsko

Hodnota Japonského animačního trhu se odhaduje kolem 1 bilionu jenů, a zahrnuje produkci animovaných televizních show/filmů, prodej video titulů a prodej reklamních předmětů týkajících se animovaných postav. Japonský trh anime tvoří animované filmy pro kina, animované seriály pro televizi, videokazety a DVD a zboží se značkovými postavami.

Pokémon byl první zásadní komerční úspěch anime mimo Japonska a televizní seriál Pokémon se dnes vysílá ve více než 60 zemích světa. I přesto se první celovečerní 3D animovaný film v Japonsku neobjevil před rokem 1999. Film s názvem A.Li.Ce. byl ještě hodně vzdálen technické vyspělosti o rok později vydaného filmu Final Fantasy: The Spirits Within.

Hlavními Japonskými společnostmi produkujícími animace jsou Studio Ghibli, GDH K.K, Toei Animation, Nippon Animation a Production I.G. Kvůli vysoké ceně práce v Japonsku byla většina těchto firem nucena zadávat práci do jiných zemí, jako například do Číny, na Tchaj-wan, Filipíny nebo do Jižní Koreje. Klíčové pracovní pozice, jako plánování a řízení se dělají v Japonsku, zatímco rutinní operace jako animování nebo kolorování jsou často prováděny v zahraničí.

  • V televizi se vysílá více než 250 animovaných programů týdně
  • Kolem 60% všech televizních animací shlédnutých na světě je vyrobeno v Japonsku
  • Zhruba 23% tištěných materiálů v Japonsku tvoří comics a ročně je vyprodukováno přes 2200 animovaných televizních programů
  • V Japonsku je více než 440 společností produkujících animace. 65% z nich sídlí v Tokiu
 Japan

Zdroj: 3D World (text) + Digital Vector (statistiky)