Maďarsko

Maďarský animační průmysl prodělal v roce 1990 obrovskou proměnu. Vláda zrušila dotace pro největší animační studio v zemi – Pannónia Film Studio. Spolu s obnoveným přístupem na volný trh to vyvolalo vlnu změn a mnoho animátorů, jenž původně pracovali pro Pannónia Film Studio, se osamostatnilo a založilo své vlastní společnosti.

V současnosti jsou animační studia v Maďarsku silně závislá na zahraničních zakázkách a pracují jako subdodavatelé mezinárodních studií. Jsou rovněž zapojeni do spolupráce s globálními partnery a jejich klienty, jako jsou BBC, S4C, NHK, HBO a Warner Bros. Největším animačním studiem v Maďarsku je Varga Studio, výčet ostatních důležitých studií zahrnuje Kecskemétfilm Kft, InterPannonia Film a Studio 2. Poslední z nich natočilo v roce 1999 celovečerní film Egérút, který režíroval Béla Ternovszky.

Animační tvorba je v Maďarsku podporována přímo na vládní úrovni prostřednictvím Veřejné nadace pro maďarský film (MMK) a zahrnuje podporu produkce, distribuce, výuky a vývoje.

  • V Maďarsku je více než 20 animačních studií s expertní znalostí ve 2D a 3D animaci
  • Animační průmysl v Maďarsku existuje od 30-tých let 20. století.
  • Většina animačního průmyslu je umístěna v Budapešti
  • Celý obor momentálně zaměstnává více než 1000 lidí
 Hungary

Zdroj: 3D World (text) + Digital Vector (statistiky)