NORA: Interview s režisérkou Amy Engels

NORA: Interview with director Amy Engels Sdružení SPAFi pomohlo mladé britské režisérce Amy Engels s výrobou krátkého animovaného filmu. Rozhodla se pro svůj sci-fi film použít techniku 3D animace. Daniel Nezmar ze SPAFi pracoval jako šéf animátor a Marek Motalík, rovněž člen SPAFi, připravil některé textury a světla. Položili jsme Amy Engels několik otázek ohledně jejího nového filmu.

 

 

  • Amy EngelsMůžeš se nám pro začátek představit a říci něco bližšího o sobě?

Ve skutečnosti jsem vystudovala úplně nesouvisející obor módní návrhářství. Po absolvovaní studií jsem se chvíli věnovala stylingu, ale velice brzy jsem si uvědomila, že se chci věnovat jiné své vášni – vizualizaci příběhů, které píši.

Přestěhovala jsem se na několik let do Tokia a v té době jsem realizovala svůj první krátký animovaný film ‘Space stars‘.  Po návratu do Londýna jsem začala pracovat v oboru grafiky a pokračovala ve výrobě krátkých filmů.

  • Právě jsi dokončila další krátký film, jaké to bylo pracovat na jeho vzniku?

Ano, právě pracujeme na finálních fázích krátkého animovaného sci-fi pod názvem ‘Nora‘.  Je to jen 8,5 minutový film, ale jeho výroba byla vcelku náročným procesem. Po pokusech pracovat s týmem na dálku, kdy jsme nějakou dobu vyzkoušwli všechny druhy komunikačních technologií, jsme nakonec získali studio, které všechno zjednodušilo. Myslím, že bez ohledu na to, jak dobré technologie pro práci na dálku máte k dispoici, nic nenahradí, když si všichni lidé sednou do jedné místnosti. 

  • Řekni nám něco bližšího, o čem film je?

Je to o postvě která je celý život krmena snem o životním poslání, kterému věří, že povede k životnímu naplnění a štěstí. Poté však pochopí, že to všechno bylo jenom proto, aby mohla sloužit někomu jinému (lidem). Nakonec však zjistí, že jí to přivedlo k vytvoření něčeho nového a zásadně více naplňujícího než byl sen, který jí vštěpili.

NORA
  • Jak vznikla Nora?

Prostřednictvím programu s názvem digital shorts, který řídí Film London. každý rok odmění osm filmů. Kritéria jsou, aby byl film vyroben digitálně, stopáž pod 10 minut a rozpočet pod 10 000 liber.

  • Co tě inspirovalo k práci na tomto druhu krátkého filmu?

V mnoha věcech, které dělám, ráda používám prostředí vesmíru z několika různých důvodů.

Mám ráda jazyk sci-fi, který vznikal v 50. letech, a v rámci žánru používá metafory, které publiku slouží k pochopení několika úrovní ve kterých může příběh fungovat…

Líbí se mi sci-fi filmy z 60. a 70. let popisující objevování myšlenek. Máte tak naprosto volnou ruku nad tím, co v rámci sci-fi vytvoříte, jak všechno vypadá, pracuje a jak se to celé chová. Miluji to.

NORA
  • Zápasila si s nějakými záběry, které byly obzvlášť složité? Jak si se s nimi vyrovnala?

Zpočátku způsobil design Nory mnoho problémů. Je vcelku multifunkční a její sukně prochází mnoha složitými transformacemi. Jejich zvládnutí v rámci tohoto designu vedlo k tolika trablům, že mě všichni začali přesvědčovat, že to není zvládnutelné a některé transformace, které jsem považovala za důležité, je potřeba vypustit. Nechápala jsem proč je to tak náročné a to mě frustrovalo.

Nakonec jsme sukni vyrobili a bylo po problémech. Velice nám v tom pomohl talentovaný animátor a specialista Daniel Nezmar, naprosto změnil náš dosavadní přístup k řešení problémů. Některé animace, které jsme řešili celé měsíce zvládnul opravit v průběhu jednoho dne.

  • Jak plánuješ propagovat takový osobní krátký film, jakým je Nora? Co bys poradila dalším začátečníkům v oboru?

Noru plánuji propagovat hlavně prostřednictvím festivalů. Je to nejlepší prostředí, kde mohou vaši práci vidět. Pravděpodobně také využiji noční vysílací časy v televizi a samozřejmě servery jako je YouTube jsou skvělou příležitostí, jak dostat vaši práci před širší publikum.

NORA