Nová tvář pořadu: OVM

Otazky Václava Moravce Na začátku září přinesla Česká Televize na obrazovky nový design svého publicistického diskusního pořadu Otázky Václava Moravce. Jako pravidelného diváka tohoto pořadu mně hned zaujala dynamičtější nového designu.

Původní abstraktní animace ve fialové barvě mi neseděla z několika důvodů. Hlavně možnosti virtuálního studia se mi v porovnání s jinými pořady, které jsou z něj rovněž vysílány (např. Objektiv nebo Volební studia), zdály hodně nevyužité. Abstraktní prstence na fialové barvě na mně působily fádně a neměl jsem jasnou představu, co vyjadřují.

Česká TelevizeKdyž jsem poprvé shlédnul točící se zeměkouli, potěšil jsem se. Oslovila mně tím, že jsem si okamžitě a nekomplikovaně udělal představu, co vyjadřuje. Nenárokuji si jediný a správný výklad, ale od prvních sekund jsem dostal informaci, že začíná pořad, který mi přinese nové zprávy, jak ze světa, tak z domácího dění a znělka přes tváře politiků nenásilně přechází k představení hlavního průvodce pořadem Václava Moravce.

Vzdušný, dynamický design úvodní znělky sliboval vizuální zážitek i v rámci někdy až moc fádní a nezáživné diskuse. Zajímavá podívaná se dostavila, ale moje očekávání možná byla poněkud fantasknější. Když jsem si připomněl velice efektní animace použité CNN u prezidentských voleb v USA před 2 lety a porovnal je s grafikou Otázek Václava Moravce, musel jsem uznat, že jí nemůžu upřít snahu přiblížit se, ale pořád je co dohánět. Nicméně, jedná se o pořad vysílaný živě a v tomto případě jsou technické možnosti virtuálního studia silně limitované. Grafický obal je na mnoha místech omezen jen na několik vrstev, takže základní video a animace nedávají moc prostoru pro další tvorbu.

Václav Moravec

První vysílání mě zaskočilo tím, že u diskuse byl ještě pořád až moc znát původní grafický design. Další týdny však ukázaly, že pozůstatků je čím dál méně. Předěly jednotlivých témat, grafické ztvárnění telemostů i vkládané headliny už mají jednotný výraz, respektující výtvarný návrh úvodní znělky. Pixelatost hlavní ilustrace veprostřed, která zobrazuje rozebírané téma, se rovněž povedlo odstranit a konečně tak nepůsobí nedotaženým dojmem. Na obrázek Prahy promítaný za hosty si však nemůžu pořád zvyknout. Zejména ne na to, jak je vidět rozdíly v jasu jednotlivých pruhů, ze kterých je seskládán. To je však zřejmě záležitostí lidí z televize a ne tvůrců nového designu.

Jako pravidelný divák hodnotím novou tvář vysoce kladně. Pořád však zůstává pár drobností, které lze postupně odstranit. Například font použitý v úvodní znělce a pro popisky v spodní části obrazovky není totožný s fontem použitým v panelech, kde se zobrazují upoutávky na témata a citace lidí, kteří nejsou ve studiu. Uvítám také větší použití grafiky a animovaných prvků při zobrazování kvantitativních informací k diskutovaným tématům – koláče, grafy a schémata, jak je můžu vidět například u CNN nebo BBC.

Nový design pro Otázky Václava Moravce dodalo České Televizi tvůrčí uskupení Kufej Fejku – režisér Adrian Kukal a grafik Ondřej Pfeiffer. V spolupráci s tvůrci Otázek Václava Moravce chtějí postupovat kupředu a design pořád zlepšovat. Držím jim při tom palce a jsem zvědav, kam až jej do budoucna posunou a co všechno nám i přes omezené kapacitní možnosti techniky ještě přinesou.