20 let Pixar-u – Animace v Londýnském Science Museum

 “Počítače nevytvářejí počítačovou animaci o nic více než tužka vytváří klasickou kreslenou animaci. Kdo opravdu vytváří počítačovou animaci je umělec.” Tato slova Johna Lassetera, výkonného viceprezidenta Pixar Animation Studios, vítají návštěvníky na výstavě v  londýnském Science Museum.


Zeptejte se dnešních dětí  na jejich oblíbené filmy a je téměř jisté že budou vesele žvanit o Příběhu hraček nebo o Úžasňákových. Pixar vytváří podobná inovativní díla již 20 let.

už jste se někdy zamýšleli nad tím, odkud se vzali Buzz Lightyear nebo Woody, nebo jak byla vytvořena celá úžasná rodina se sílou super hrdinů? Nyní si můžete prohlédnout stovky uměleckých prací modelů a digitálních kreseb od studia Pixar jako i dvě unikátní audiovizuální produkce připraveny pouze pro tuto výstavu. Z hrubých skiců až po hotové filmy – Pixar: 20 let animace – vás vezme do zákulisí, kde objevíte vědu i tajemství, která se podílela na tvorbě některých nejslavnějších filmů poslední doby.

Geefwee Boedoe, Útok kobylek, Život brouka. © Pixar/DisneyTato výstava je poprvé mimo území Severní Ameriky. Navšívit ji můžete do 10 června v londýnském Science Museum.

Historie Pixar-u je spojena s dalším velmi slavným jménem – Lucasfilm, tvůrce legendy Hvězdných válek. Steve Jobs koupil jejich oddělení  počítačové grafiky v roce 1986 za 10 milionů dolarů a začal samostatný příběh nové legendy v oblasti počítačové animace.

Toto studio vytvořilo spoustu oceněných krátkých filmů a reklam před tím než vydalo Příběh hraček, světově první celovečerní film založený pouze na počítačové grafice z roku 1995. Od té doby Pixar vytovřil několik věhlasných filmů Životem brouka počínaje až po Hledá se Nemo konče.

Dělá to statisíce kreseb, obrazů a plastik – až 230 lidí pracuje zhruba čtyři roky na vytvoření každého filmu – tato výstava chronologicky odhaluje celý tento složitý proces.

Tia W Kratter, studie vzorků pro Sullivanovůb kožich, Příšerky s.r.o.. © Pixar/DisneyV první místnosti se nacházejí počáteční nákresy v tužce a pastelkové skice storyboardů, nepoužité stohy papírů s mnoha pokusy ilustrací scény a postav včetně například Woodyho a Buzze z Příběhu hraček. Druhá místnost je určena vývoji postav.

Až 250 postav z Příběhu hraček II se otáčí na 2,5 metrovém hliníkovém kotouči a když se přidá blikot stroboskopu rychlostí až 100x za sekundu efekt je stejný, jako když všechny ty postavy obživnou v laterně magice a začnou před váma poskakovat a tancovat přímo před vašima očima.

Největším tahákem je však Artscape – 11-minutový 3D film vytořen speciélně pro tuto výstavu. Je promítán na plátno o velikosti cca 12 x 15 metrů a zavede vás do zákulisí až ke prvotním skicám a náčrtkům použitým při tvorbě filmů. Divák je ponořen pod hladinu, kde se hledá Nemo nebo se dostane až za dveře garderóby příšerek.

Jak říká John Lasseter: “Naši umělci vytvářejí tak nádherná díla pro každý jeden film, které většina lidí nikdy nemá možnost shlédnout, takže jsme vděční za to, že teď máme možnost předvést tuto unikátní sbírku jejich prací.” Takže se zvedněte a běžte do Londýna, budete vděční také!

Joe Ranft, Storyboard, Příběh hraček. © Pixar/Disney