Pražský Vrh 2010

img_0849
Prvním impulsem natočit umělecká videa Pražských, ne zcela komerčních, hudebních skupin bylo uskutečnění projektu “UK Calling”, kde se ukázalo, že pro koncertování v zahraničí, ale už i na naší hudební scéně je víc než nutné doprovázet vystoupení klipem promítaným na pozadí za kapelou, nebo živým VJ (vee džej – poutače video doprovodné show hudebních skupin). Většina hedebních skupin, však nemá dostatek financí pro vytvoření takvéto video prezentace a proto vznikl projekt “Pražský Vrh” jež má symbolizovat vrhnutí se Pražských umělců a hudebních skupin na novodobé moderní digitální technologie za účelem vyrobit videoklip nekomerčním Pražským kapelám.

 

 

Původní záměr který byl zamýšlen, tedy model kdy kapela uhradí určitou část nákladů se ukázal naprosto nevhodný. Vzhledem k tomu, že projekt má podporovat především kapely ne zcela komerčni, tedy skupiny, které nemají příliš mnoho prostředků pro natočení videoklipu pro svou píseň a s přihlédnutím k ekonomickému krizovému stavu celé Evropy, nenašel se nikdo z nekomerční sféry, kdo by mohl investovat takovéto prostředky. Projekt s původním návrhem byl velmi přívětivě přijat kapelami jako je např. Wohnout, to ale nebylo cílem projektu, my chceme podporovat méně známé, nebo začínající kapely. Znamenalo to tedy přehodnotit strategii a pracovat s nizkým rozpočtem.

Vzhledem k rozpočtu byly vybrány dvě kapely Lety Mimo a La Grupa. Tyto dvě Pražské progresivní hudební skupiny byly zvoleny zcela záměrně. Jsou to ne příliš známé kapely, jež běžně koncertují po uzemí ČR a tedy promítají naše video na svých koncertech, což jim taktéž pomáhá přitáhnout pozornost dnešního náročného veřejného kulturního konzumenta. Tím tedy i zviditelnit nás jako sdružení, ale i hlavní město Praha díky logu na začátku klipu. Tyto skupiny často vystupují i jako předkapely, pravě těch komerčních, což jen zvyšuje počet lidí, kteří klip uvidí. Obě tyto kapely rovněž slíbili a svolili zveřejnění klipu na sociálních sítích typu Youtube, BandZone a Facebook.

Po důkladné debatě se všemi členy v každé kapele byla vybrána jedna píseň od každé kapely a námět ke stvárnění videoklipu. Sdružení pak využilo zkušenosti některých členů v oblasti nových médii a moderní digitální tvorby. Daniel Nezmar a Vítek Linek se ujali režie, kamery a motion capture technologie, Viktor Maleček animace a přípravy visuelních efektů ve 3D za pomoci pana Daniela Falty a nesmíme zapomenout na postprodukci a střih, kterou zajistil Henrich Žucha. Všichni tito pánové mají zkušenosti, již několik let v digitální filmové produkci a video herním průmyslu a proto byla jejich práce korunována úspěchem. Ukázalo se, že spojení těchto pánů přineslo ovoce a vznikly dva z brusu nové videoklipy, naší české hudební a především kulturní scény.

Ve videoklipech byly využity moderni digitální technologie jako je bluescreen keying, 3D animace, motion capture, kamera trecking a samozřejmě postprodukce. Pro každou tuto složku bylo nutné stanovit jednoho odborníka, který nejen že zajistil dohled nad správným využitím technologie, ale zařídil i nezbytně nutnou posádku, pokud byla nutná.

Z obou akcí přikládáme fotografie.

 

img_0279

img_0858img_0859img_0840

 

 {youtube}JmW6pPIvCN8{/youtube}

 

 

 p1221285p1221175

p1221263p1221302p1221381p1221164

 

logo_praha