Je čas pro 3D vesmír

 Google již přinesl 3D mapy Země, Měsíce a Marsu. Nyní nastal čas pro vesmír.

Google se domluvil na partnerství s vědci, kteří připravují obrovský teleskop pro pozorování oblohy. Výsledkem má být zlepšení veřejného přístupu k digitálním záznamům asteroidů, supernov a vzdálených galaxií, jak oznámila média v sobotu.

Očekává se, že 8,4 metrový teleskop LSST (Large Synoptic Survey Telescope) začne s průzkumem vesmíru v roce 2013 z vrcholu hory v Čile. Jeho úkolem bude průběžně sledovat oblohu a pořizovat série záběrů po 15 sekundách s tím, že celou oblohu pokryje jednou za tři dny.

Výzkumníci říkají, že teleskop otevře „filmové okno“ na nedaleké asteroidy a vzdálené vybuchující hvězdy. Měl by rovněž pomoci odhalit tajemství záhadné „temné energie“ o které se předpokládá, že je pohonem rozpínání vesmíru.

Říkají také, že technické znalosti Google a obrovská kapacita pro zpracování dat jsou neocenitelnou pomocí tomuto projektu a to i přes to, že se na něm podílejí špičkové výzkumné instituty Spojených Států.

Velikost Google by měla k projektu přitáhnou více pozornosti, co bude rozhodující, když bude teleskop za 350 milionů dolarů bojovat o veřejné i soukromé pozice.